Avon-online.sk
Kompletný sortiment kozmetiky Avon
Kategórie výrobkov
Produktov : 0
Cena : 0,00 €
e-spravodaj
Zasielajte mi informácie o Avon novinkách a akciách emailom

Kozmetická poradňa

Typy pleti

Aby ste sa mohli správne starať o svoju pleť, musíte poznať svoj typ pleti. Túto dôležitú informáciu môžete zistiť jednoduchým testom. Očistite si tvár vlažnou vodou a toaletným mydlom, aby ste odstránili make-up, prach, pot a maz. Pleť musí zostať celkom čistá. Nepoužívajte žiadne ďalšie prípravky na čistenie alebo tonizáciu pleti. Počkajte 1 - 2 hodiny, kým sa na pokožke znova vytvorí kyslý ochranný plášť. Potom vezmite tenký papier /napr. prieklepový alebo cigaretový/ a dôkladne ho pritlačíme na celú tvár. Keď všade na papieri ostanú mastné škvrny, máte mastnú pleť. Keď sú niektoré časti papiera suché a niektoré mastné, máte zmiešanú pleť. Ťažšie sa určuje suchá pleť, pretože pri tomto type pleti nevidno na testovacom papieri nič. Na základe výsledku síce môžeme predpokladať, že ide o suchú pleť, ale nemožno vylúčiť ani to, že ide o normálnu pleť. Dá sa to však rozlíšiť inak. Ak máte po umytí tváre vodou a mydlom pocit, že sa pokožka po usušení napína, ide o suchú pleť.

Normálna pleť je zriedkavá. Takáto pleť je hladká, čistá, elastická a jemná. Mazové a potné zľazy vylučujú normálne množstvo mazu a potu. Póry sú malé a sotva viditeľné, koža je pružná, vláčna a napnutá, bez nápadných vrások. Farba pleti je jemne ružová.

Znaky normálnej pleti:

 • rovnorodá štruktúra a pigmentácia
 • pleť je mäkká, čistá a elastickák
 • nemá mastný lesk ani suché škvrny
 • málo alebo žiadne vyrážky
 • vyvážené vylučovanie kožného tuku a vlahy
 • malé póry
 • málo alebo žiadne vrásky
 • žiadne rozdiely medzi T-zónou a oblasťou líc a očí

Suchá pleť má zníženú schopnosť tvorby kožného mazu a potu, a preto stráca svoju pružnosť. Táto pleť je veľmi citlivá, v mladosti jemná a hladká, ale rýchlo starne a vráskavie. Skoré vrásky sú spôsobené nedostatkom hydratácie a straty prirodzeného mazu. Pri tomto type pleti máte pocit sťahovania a napätia, pokožka je drsná, tenká, bez jasu, na pleti sa tvoria šupinky a vrásky. Pre túto pleť sa odporúčajú výrobky bez alkoholu, s hydratačnými zložkami, ktoré zabraňujú jej vysúšaniu. Taktiež je vhodné používať denný krém s ochranným faktorom, aby sa zabránilo ďalším príznakom predčasného starnutia.

Znaky suchej pleti:

 • pokožka sa javí napnutá, krehká a bez lesku
 • čelo je náchylné na tvorbu šupiniek a jemných vrások
 • viditeľné jemné póry
 • vyrážky sú zriedkavé
 • veľa jemných vrások okolo očí a úst

Mastná pleť je hrubá, lesklá a má rozšírené póry. Z nich možno vytlačiť olejovitú hmotu vznikajúcu nadmernou činnosťou mazových žliaz. Často je pokrytá malými lesklými šupinami. Pleť má sklon k uhrovitosti a pôsobí dojmom nepestovanosti. Výhodou tejto pleti je dobrá pružnosť a pomalšie starnutie. Je dôležité používať prípavky určené pre mastnú pleť. Pleťové vody môžu byť s malým obsahom alkoholu s dezinfekčným účinkom alebo adstringentné - sťahujúce. Redukujú tvorbu mazu a podráždená pleť sa ich účinkom upokojí. Denné a nočné krémy by mali byť nemastné, denný krém by mal byť s protislnečnou ochranou. Vhodné je používať prípravky na zmatnenie pleti.

Znaky mastnej pleti:

 • cez deň máva mastný lesk
 • viditeľné rozšírené póry, hlavne na nose a brade
 • vyrážky a uhry sú bežné
 • v okolí úst a očí je len málo vrások

Zmiešaná pleť sa vyskytuje pomerne často. Je kombináciou mastnej a suchej pleti, pričom niektoré časti tváre sú mastné (spravidla čelo, nos a brada) a ostatné suché (okolie očí a líca). Takáto pleť potrebuje špeciálne ošetrenie pretože má sklon k šupinateniu a kvytváraniu farebných ružových zmien. Odporúčame používať prípravky určené pre zmiešanú pleť, ktoré vyvažujú pleť, t.z. suchú oblasť hydratujú a v mastnej oblasti regulujú tvorbu mazu.

Znaky zmiešanej pleti:

 • T-zóna je mastná
 • oči a líca sú suché, miestami sa tvoria šupinky
Citlivá pleť môže byť suchá aj mastná. Rýchlo sa podráždi, pleť svrbí, červená, má sklon k tvorbe vyrážok. Reaguje na kozmetiku, mydlá, parfumy, chemikálie. Taktiež citlivo reaguje na zmeny teploty, slnko, vietor a znečistenie. Pre takúto pleť odporúčame prípravky bez obsahu najbežnejších drádidiel, ako je parfum, alkohol a lanolín. Prípravky by mali byť jemné a mierne, zamerané na upokojenie pleti a ochranu.

Dobrá rada: Pokiaľ si zakúpite nový krém, ktorý chcete použiť prvý krát, nenanášajte si ho hneď na tvár. Aplikujte si ho najprv za ucho, kde sa koža najviac podobá pleti. Pri prípadnom podráždení je toto miesto nenápadné. Po 1 - 2 dňoch: Pokiaľ nás miesto, kde sme naniesli krém, nedráždi, nečervená, nesvrbí, krém môžeme naniesť na tvár. Krém nanesieme na jednu polovicu tváre (druhú si necháme na porovnanie). Takto sa presvedčíme, či naša pleť prípravok znáša alebo nie. 
Katalóg 3/2020
AVON katalĂłg 03 online
Najpredávanejšie
AKCIA : 0,00 €